çin astrolojisi

Arkadaşlarla sohbet esnasında çin astrolojisine göre burcumu sordu birisi. Astrolojiyle tek alakası koç burcu olduğumu bilmek olan ben, böyle bir astrolojiyi hiç duymadığım için, uzak doğunun mistik konularda ve astrolojide oldukça ileride olduklarına güvenle, acaba çinliler beni hangi gruba koymuştur bir bakayım dedim. Doğum tarihini girip tıklayınca karşıma çıkan köpek burcu oldu:)) Epey afalladım. Tamam köpek güzel hayvandır, sevimlidir, sıcak kanlıdır, ben de çok severim kendisini de; sevmekle köpek olmak farklı şey değil mi ama.

Çinliler de 12 gruba ayırmış burçları. Aradaki fark ise bir yılı 12 ye bölerek değil de, her burca bir yıl tayin ederek yapmışlar bu işi. Yani 12 yıllık bir döngüleri var. Her yılı bir hayvanla sembolize etmişler. İlk bakışta hayvanları görmek itici geliyor insana, lakin o hayvanlara öyle güzel nitelikler yüklemişler ki, tamamına bakınca hiç o hayvanla özdeşleştirilmek rahatsız etmiyor sizi.

astrolojiTakvim fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek, domuz şeklinde sıralanıyor. Kayıtlı çin tarihinin başlangıcı olan M.Ö 2637 yılından itibaren bu sıralama hiç değişmemiş. Yalnız çin takviminde yeni yıl başlangıcı kullandığımız takvimle çakışmıyor. Bu nedenle yıllar ocak ayı sonları gibi başlıyor.


Örneğin, ismini duymak bile çoğumuzun ürpermesine neden olan farenin; liderlik ve öncülük özelliğinin fazla olması, çok yönlülüğe sahip olması, çok zor işlerin altına çekinmeden girmesi gibi özelliklerini görünce o itici hayvan saygıdeğer bir varlık oluveriyor gözünüzde:)


Peki ya deyimlerimize sadece olumsuz davranışları tanımlamak için giren domuza ne demeli? Domuz gibi; kötü huylu hain kimse, domuzdan kıl çekmek; sevilmeyen birinde bir şey almak, domuzun gök dediği yer; çok uzak bir yer, domuzluğuna; inadına. Ama bakın çinliler bu hayvanla sembolize ettikleri burca nasıl mükemmel vasıflar yüklemişler: Son derece duyarlı, duygusal, insana ve insan ilişkilerine önem veren, sevdiği insanların ricasını bile emir gibi algılayıp hiç düşünmeden yerine getiren, hayatı ve kendisi için yüksek standartlar ortaya koyan. Buyrun bakalım; şimdi bu hayvanla sembolize edilmek sizi ne kadar rahatsız edebilir ki?


Çin astrolojisinde köpek, güzel ve zeki bir yaratık kabul ediliyor. Başkalarına yapacağın davranışı önce kendi üzerinde dene felsefesine uygun bir düşünce tarzıyla kimseye kötü davranmayacağı, doğruluk ve adaletin simgesi olduğu düşünülüyor. Bunu okuyunca neredeyse ben köpeğim demekten gurur duyacak hale geldim:) Kim demiş o kavgaya hazır anlamına gelen  köpek gibi deyimini?Eğer ısırıyorsa ortada bir adaletsizlik var demek ki.. Hakkına tecavüz etmeyiverin kardeşim:)


Çinlilerin astrolojiye felsefe kattıkları ve burçları sembolize eden hayvanlara bildiğimiz niteliklerinin dışında, çok farklı bir bakış açısı getirdikleri ortada.. Ben burcumdan hoşlandım. Bakalım siz ne kadar gerçekliğine inanıp özelliklerinden hoşlanacaksınız. 


Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

6 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Ne güzel..hiç de adını duyunca ürktüğümüz canlı değilmiş değil mi? Hatta biraz sevimli bile gelmeye başlıyor:))

   Sil
  2. Valla korkulur senden:) Sen insana seve seve domuzum diye bağıttırırsın.

   Sil
  3. Bunu yaptıracak yetenek bende değil Çinliler'de.Sayelerinde ben,seve seve kendi burcumu kabul ettim:))

   Sil
 2. Sayenizde çin burcumu da ögrenmiş oldum. Ben bir yılan'ım ����üstelik burcun pek çok özelliğini taşıyor olmama şaşırdım. Çinliler biliyo bu işi.

  YanıtlaSil
 3. Burcumu ilk okuduğumda düşündüğüm ilk şey buydu benim de. İlginç ama insan ''evet ya bu benim işte'' diyor.

  YanıtlaSil